20

Ekonom, 10. dubna 

Svatovítská katedrála v Praze by po letech sporů měla opět přejít do církevních rukou. Stačí maličkost. Aby parlament schválil vládou připravený návrh zákona o zmírnění některých majetkových křivd způsobených církvím a náboženským společnostem. 

Ekonomu to potvrdil ministr a předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Katedrála přitom nikde v návrhu jmenována není. Ten však obsahuje ustanovení, které ruší některé právní akty z doby komunismu. A právě ty se zatím vykládaly jako převod chrámu pod křídla státu. 

Ještě komplikovanější je chystaný zákon v případě další výbušné záležitosti. Restituce německého řádu. Odhadem jde o osm až deset miliard korun. 

'Obáváme se, že naše nároky budou ze zákona vyloučeny,' zdůrazňuje Metoděj Hofman, zástupce české provincie německého řádu. Ten požaduje nejen moravský hrad Bouzov a další budovy, ale hlavně 15 tisíc hektarů lesů. 

Úřady v čele s Ministerstvem kultury počátkem týdne Hofmana ujistily, že norma jeho požadavky bere na zřetel. Právníci řádu ale pochybují. Například advokáti Miroslav Svoboda a Václav Zeman se domnívají, že na základě připravených paragrafů ani soudy řádu majetek nevrátí. 

To samé říká ministr Cyril Svoboda: 'Pokud návrh bude schválen a arcibiskup Jan Graubner se svolením papeže za všechny katolíky podepíše následnou dohodu se státem, má německý řád smůlu. Bouzov ani jiné jeho bývalé majetky podle chystaného zákona vydat nelze.' 

Naráží na skutečnost, že německý řád o majetek přišel ne po únoru 1948, ale o dva roky dříve. Nic mu nebylo platné, že před nacistickou okupací daroval české vládě 15 milionů korun na výstavbu pohraničních opevnění. A že ho později Adolf Hitler nechal zrušit. 

'Majetek potřebujeme. Abychom mohli dál provozovat charitu a školy. Jinak za dvacet let přestaneme dostávat od státu příspěvek na činnost a budeme tu muset vše zabalit,' říká sekretář velmistra Robert Rác. Podle informací Ekonomu se vláda i část katolické hierarchie obávají, že pokud se německému řádu majetek vrátí, tak se veřejnost postaví proti církevním restitucím. A ty z politických důvodů spadnou pod stůl. Sešlo by tak z návratu většiny pozemkového majetku ostatním řádům a kongregacím a z finančních náhrad církvím. Ty jsou rozvrženy na šedesát let. Církve by se po tuto dobu dělily každoročně o 4,275 miliardy korun. 

Josef Pravec